Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Go to homepage

Catch Me training rod for dogs

Chasing, catching, pulling and tugging... With the dog training fishing rod you train your dog effortlessly. Designed by professionals and thanks to the stable material and the optimal length the fishing rods are an ideal connection between game and training. You can use the rod in open areas or even in smaller rooms. They provide your dog with a physical and mental challenge and encourage it to learn behaviour. Commando training with commands like "Sit!", "Stay!" and "Come!" can be practiced by using the fishing rod. The pendant is replaceable and washable and includes an animating squeaker.

- Interactive dog training fishing rod
- Ideal for indoor and outdoor training
- Promotes the concentration and speed instincts
- Supports the commando training
- Replaceable and washable pendant
- Includes squeaker in the pendant to increase the attention

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

1 December 2019 21:31

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gefällt meinem Husky

Da mein Husky einen Jagd trieb hat wollte ich mit diesem Trainingsartikel seine Impulse trainieren.
Es kam schnell und gut verpackt an. Beim ersten anfassen fühlt es sich sehr stabil an.
Mein Husky war direkt neugierig und fand auch das quietschen ganz toll!
Es hat den „Zerr Test“ bestanden und wir sind sehr zufrieden damit! :)

Customers also bought

Skip product gallery
Kitty Beat Ente
Kitty Beat Duck Pure (30 g)

Average rating of 5 out of 5 stars

Freeze-dried snack cubes made out of duck meat for cats and dogs
Regular price: €6.95

Content: 30 g (€23.17 / 100 g)

Treat Dispensing Tetraflex (M)
Treat Dispensing Tetraflex (M)
Chewing and throwing toy with nubby surface
Variants from €9.69
Regular price: €13.99

Feline Whole tuna meat with beef - 100g
Feline Whole tuna meat with beef - 100g
Grain free complementary food with tuna and beef in a pouch
Regular price: From €1.85

Jolly Egg 12" gelb
Jolly Egg 12'' (yellow)
Egg-shaped driving toy made of hard plastic in size L (approx. 30 cm). The shape allows for random jumping behavior which provides more activity & stamina for the dog. Available in red and yellow.
Variants from €22.70
Regular price: €27.70

Replacement Pump & Transformer
Replacement Pump & Transformer
Replacement motor (Modell Swan and Hexagonal)
Regular price: €14.95

Kitty's Cream Salmon (90 g)
Kitty's Cream Salmon (90 g)
Grain free snack for cats with roasted salmon
Regular price: €3.99

Content: 90 g (€4.43 / 100 g)

Feline Whole tuna Seaweed (90 g)
Feline Whole tuna Seaweed (90 g)
Grain free complementary food with tuna and seaweed for sensible cats
Regular price: From €1.60

Content: 90 g (€1.78 / 100 g)

Pro-Training Quicker Clicker
Pro-Training Quicker Clicker

Average rating of 5 out of 5 stars

Handy clicker for training with reward signals. The raised trigger enables particularly fast click sequences to give the animal immediate feedback on desired behaviour. With durable belt clip.
Regular price: €9.85

Feline Whole tuna meat w. Surimi - 100 g
Feline Whole tuna meat w. Surimi - 100 g
Grain free complementary food with tuna and Surimi for sensible cats - in a fresh bag
Regular price: From €1.85

Everlasting Treat Wheeler (S)
Everlasting Treat Wheeler (S)
Durable, fillable chew toy in the shape of a tire, which is especially suitable for strong chewers. In addition to the matching Everlasting Treat, the profile can be filled with other treats, which arouses the dog's interest and challenges mental activity. Available in three different sizes.
Regular price: €13.95